Blog

Koronawirus – co powinieneś wiedzieć na temat testów?

COVID-19 jest chorobą wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Za najczęstsze objawy COVID-19 uważa się gorączkę, suchy kaszel i ogólne zmęczenie. Choroba może manifestować się także utratą węchu oraz smaku, bólami mięśni i głowy, dusznością i trudnościami w oddychaniu, bólem gardła, nieżytem nosa, biegunką, zapaleniem spojówek czy wysypką.

Choroba przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez skażone dłonie i przedmioty. Z dotychczasowej wiedzy na temat COVID-19, wynika, że większość osób (około 80%) przechodzi infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. Niestety, pozostałe 20% może rozwinąć poważne problemy z oddychaniem prowadzące nawet do niewydolności oddechowej.

Marta Pietrycha
Specjalista ds. komunikacji, Advanced Technical Services Sp. z o.o.

Pomimo postępującej cyfryzacji i automatyzacji, nie doczekaliśmy się jeszcze efektywnie funkcjonującej fabryki bez człowieka. Maszyny pomagają – usprawniają, przyspieszają i podnoszą produktywność. Fizyczna praca ludzi jest niezbędna do utrzymania ciągłości zakładu, jest elementem jego mocy produkcyjnej.

Jak sam widzisz, w przebiegu COVID-19 mogą występować objawy podobne do grypy lub przeziębienia. Zatem jak odróżnić grypę od koronawirusa? Czy jest na to sposób?

  1. RT – PCR (test na obecność koronawirusa, wymaz z gardła i nosogardzieli, wynik w ciągu godziny)
  2. Antygenowy (szybki test na obecność koronawirusa, wymaz z gardła i nosogardzieli, wynik w ciągu 10 min)
  3. Ilościowy (test na przeciwciała, próbka z krwi żylnej)
  4. Jakościowy (test na przeciwciała, próbka z krwi włośniczkowej pobranej z palca, wynik w ciągu 10 min)

Chcesz upewnić się, że żaden z Twoich pracowników nie jest zarażony koronawirusem? Odpowiedź jest prosta! Nie bój się testów!

  • Testy na COVID pozwalają na wczesne wykrycie zakażenia koronawirusem u pracownika i wysłanie go na kwarantannę, zanim zarazi zespół.
  • Przeprowadzenie testów na COVID-19 pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracownika, a także na podniesienie jego satysfakcji i lojalności wobec pracodawcy. Przebadani pracownicy będą się czuć bezpieczniej w swoim towarzystwie i mniej stresować się o swoje zdrowie.

Bieżące informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus